Освіта для дітей з особливими потребами

Погребищенська районна рада

Заголовок 1

Любой ваш текст

Заголовок 2

Любой ваш текст

Заголовок 3

Любой ваш текст

Заголовок 4

Любой ваш текст

 • Погребище

  Центр міста Погребище - площа Героїв
 • Прапор

  Маленька часточка держави
  Великою любов'ю пломенить!
                            Г.Кравчук
 • Надросся

  Серед прекрасного Поділля
  Надросся наше простяглось
                              В.Вітюк
 • Рось

  Права притока Дніпра.

Освіта для дітей з особливими потребами

 

Запах свіжої канцелярії та нових меблів, два заклопотаних співробітники у невеликій кімнаті другого корпусу місцевої школи №1, саме така атмосфера панувала вранці, коли зустрілися із директором Погребищенського інклюзивно-ресурсного центру Катериною Бішею задля інтерв’ю.

Інклюзивно-ресурсний центр — це новостворена установа, якій від дати заснування немає ще й року. На посаді директора Катерина Василівна перебуває із червня 2019-го.

То в чому ж особливість такої установи та на що спрямована її діяльність? Таким було перше запитання до очільниці центру.

— Це заклад, який надає послуги дітям з особливими освітніми потребами, котрі проживають (навчаються) у місті (районі), за умови подання відповідних документів. Що мається на увазі під документами, то це звернення батьків дитини із відповідною заявою до центру. Психолого-педагогічна допомога надається дітям з особливими освітніми потребами, які навчаються у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, загалом працюємо із дітьми від 2 до 18 років, — пояснила директор.

Основою концепції інклюзивної освіти є принципи, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.

За словами Катерини Василівни, першочерговим завданням спеціалістів центру є виявлення дітей із особливими потребами, а уже потім допомога їм при становленні у соціумі:

— Робота із дітьми — це завжди цікаво, і зовсім не складно. Звертаються до нас тоді, коли помічають певні невідповідності у порівнянні із розвитком однолітків або старшої дитини, якщо така є у сім’ї. Ми проводимо різного роду спостереження для виявлення особливостей, розробляємо та підбираємо певні комплекси вправ і розпочинаємо, безпосе­редньо, роботу із дитиною.

Окрім директора, Катерини Біші, яка за сумісництвом ще й логопед (поки не знайдено спеціаліста), у центрі працює дефектолог Олена Дудник та практичний психолог Борис Ладиженський. Штат працівників ще не сформований повністю за браком спеціалістів, адже знайти реабілітолога та логопеда, за словами Катерини Василівни, не так уже і просто. Діяльність центру мають забезпечувати педагогічні працівники, які мають вищу освіту за спеціальністю «Спеціальна освіта», «Корекційна освіта», «Дефектологія», «Психологія», за спеціалізацією логопеда, сурдопедагога, олігофренопедагога, тифлопедагога, а також практичні психологи та вчителі лікувальної фізкультури.

Поруч з питанням кадрів відкритим залишається, поки що, і питання із самостійним приміщенням для центру, де були б усі необхідні умови для роботи з дітьми.

У минулому році фінансування із державного бюджету надало змогу забезпечити установу всім необхідним — методичними та роздатковими матеріалами для проведення занять із вихованцями центру. Із серпня 2019 року до закладу надійшло 38 заяв, дві з яких уже повторні. Як правило, звертаються батьки, чиї дітки потребують занять із логопедом, адже серед дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку це, скажімо, найпоширеніша проблема — фонетико-фонематичне недорозвинення мовлення.

При міських навчальних закладах створені інклюзивні класи та групи, в яких поруч із вчителями та вихователями працюють асистенти задля допомоги дітям з особливими потребами. Крім того фахівці центру проводять інші види діяльності, зокрема надають консультації батькам, педагогічним працівникам, які беруть участь в інклюзивному навчанні. За потреби до центру можуть звертатися батьки, чиї діти потребують допомоги не лише із  м. Погребище, а й з району.

Газета «Колос»